İnsanın vücut sıcaklığı neden sabit kalır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İnsanın vücut sıcaklığı neden sabit kalır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: insanın vücut sıcaklığı neden sabit kalır

  Çünkü insan vücudu ancak bazı ısı sınırları içinde varlığını sürdürebilmektedir. Aşırı sıcak veya soğuk ölüme neden olabilir.Beyinde hipotalamus adı verilen ısı düzenleme merkezi, vücut ısısının 36° - 37° C’ de sabit tutulmasından sorumludur. Hipotalamus bir çeşit termostattır

  Vücudumuzun hayatî sıvısı olan kanın bir görevi de vücudumuza ısı taşınımı yaparak vücut sıcaklığımızı sabit tutmaktır.
  Yediğimiz besinlerin vücudumuzda yakılması sonucu ortaya çıkan enerjinin bir bölümü kaslarımızda işe çevrilerek kullanılır, kalan kısmı ise dışarı atılarak vücut sıcaklığının artması önlenir. Ortam sıcaklığı 23 °C'den aşağıya düştüğünde kan damarları büzüşerek derimize olan kan akışını, dolayısıyla ısı taşınımı yoluyla ısı kaybetmemizi engellemeye çalışır.
  İnsan aşırı bir soğuğa maruz kaldığında ise çok miktarda kanın vücudun uç kısımlarından çekilmesi sonucu el ve ayaklarda morarmalar görülür ki tedbir alınmazsa kangren tehlikesi ortaya çıkar.

  İnsanın yaşadığı ortamın sıcaklığı yüksek olursa bu defa kan damarları açılarak vücudun dış kısımlarına ısı taşınımının artması dolayısıyla daha fazla ısının atılmasına çalışılır. Bu yüzden sıcak bir ortamda kalan insanın yüzü kızarır. Bu yeterli olmazsa bu defa ter bezleri çalıştırılarak deri üzerine ter pompalanır.
  Ter, derimizin üzerinden ısı alarak buharlaşır ve bu şekilde ısı taşınımı yoluyla fazla ısı atılmaya çalışılır. Ancak terlemenin işe yarayabilmesi için sıcak ortamın bağıl nem oranının yüksek olmaması gerekir. Bu tip soğutma şekline "buharlaşmalı soğutma" adı verilir. Sıcak bir havada gölgeye bırakılan bir testi içerisindeki suyun soğuması da bu şekilde gerçekleşir. Testi gözeneklerinden sızan az miktardaki su, kalan sudan ısı taşınımı mekanizması ile ısı çekerek buharlaşırken testi içerisindeki suyun soğumasını sağlar. Yer yüzündeki diğer canlılarda da benzer sistemler mevcuttur+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
insanın vücut sıcaklığı neden sabit kalır,  insanın vücut sıcaklığı neden hep aynı kalır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi